Kategorilerim
05 12 2006

Google site Hizmeti Veriyor...

                                        

 

 

                 GOOGLE  GMAIL HESABI OLANLARA SITE HİZMETİ VERİYOR..


           E-postalarda atılım yapan Google, artık  web site oluşturmak isteyenlerin önünü açtı. Gmail hesabı olan herkes, 100 MB'lık, reklamsız ve kolayca hazırlayabileceği web sayfası imkanı sunuyor. Örnek Site
          Öncelikle başvuruda bulunmanız gerekiyor. SDN forumlarını takip eden kişilerdenseniz bu başvuruyu mutlaka yapmışsınızdır. Yok, yapmadıysanız o zaman bu rehberi izleyin. Daha sonra Google, nasıl olsa bu servisi de herkese açacak. Ama bunun zamanını vermemiz şimdilik mümkün değil.  
           Siz de bizim gibi test için başvuruda bulunduysanız o zaman kolları sıvayabiliriz. Neymiş bakalım Google'ın bize verdiği 100 MB'lık site. Sayfanın yapısı Google'ın size vereceği sayfanın yapısı, statiktir. Yani ASP veya PHP gibi veritabanı uygulamalarını kullanan dinamik bir yapıya sahip değil. Bu haliyle bile gerçekten cazip. Düşünün bir kere, önemli dosyalarınızı paylaşmak için artık Rapidshare kullanmanıza gerek kalmayabilir.
          Google Pages'teki web sayfanız bir ağacın yapısına benziyor. Ana sayfa, alt sayfalar ve onların da altında olan sayfalar şeklinde dallanıyor. Sayfanızın adresi ise Gmail hesabınızdaki kullanıcı adınızla başlıyor. Yani; kullaniciadiniz.googlepages.com
          Sayfamızı oluşturalım Sayfanızı oluşturmak için öncelikle pages.google.com adresine girin.
          Sonra Gmail hesabınızın kullanıcı adını ve parolasını yazın ve giriş yapın. Sizi, web sayfanızın yönetim paneli karşılayacaktır. Bu sayfalar, İngilizce'dir.
         Ana sayfanız ve sayfa oluşturma butonunun yanı sıra sayfaları silme, kopyalama, yayına sokmak ya da yayından kaldırmak gibi işlemleri yapabildiğiniz bir de komut paneli bulunuyor.
          Ana sayfanızı düzenlemekle işlere başlayabilirsiniz. Böylece, sayfalarımızı nasıl düzenleyeceğimizi de görmüş olacağız.
"kullaniciadiniz'sHome Page" bağlantısına tıkladığınızda "Page Editor" başlıklı olan sayfa düzenleme bölümüne geleceksiniz. Tasarım üzerinde nasıl değişiklik yapacağınıza geçmeden önce dilerseniz ana tasarımı, yani şablon ya da template olarak adlandırılan yapıyı nasıl değiştireceğimize bakalım.
          "Change Look" bağlantısına tıkladığınızda karşınıza onlarca değişik tasarım çıkacaktır. Bunlardan sizin keyfinize uygun olanını seçin.
            Seçmek istediğiniz tasarımı görmek için "Preview" bağlantısına tıklayabilirsiniz. Seçmek için ise "Select" bağlantısına tıklamalısınız.
          Sayfada size yol göstermesi için hazır yazılar bulunuyor. Bu yazıları değiştirmek için üzerine tıklamanız yetiyor. O anda yazmakta olduğunuz yazının, fontu, rengi, hizası gibi kriterleri değiştirebilirsiniz. Bunun için sol taraftaki butonları kullanmanız gerekiyor.
            Düzenlediğiniz bir yazının şekli konusunda da hazır biçimler bulunuyor. Bunlar; Heading, Subheading, Minor Heading, Normal olarak adlandırılıyor. Şimdi bu seçenekleri size  anlatmak yerine yerinde denemenizi tavsiye ediyoruz.
           Bizim denemelerimizde, başlık stilinde olması gereken bir tarz için alt başlık stilini kullandığımızda daha bir hoşnut kaldık. O nedenle seçim sizin. Tekrar söyleyelim; üzerinde çalıştığınız yazının stilini sol taraftaki
"Aa" ikonlu butonlardan değiştirebilirsiniz.
                         
     SAYFAYA RESIM EKLEME
          Sayfa düzenleme bölümünde iken sol tarafta "Image" butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda resim yüklemek için kullanışlı bir arayüz gelecektir. Tıpkı e-posta hesabınıza resim eklermiş gibi burada da aynı adımları uygulayacaksınız. "Göz at" butonuna tıklayarak yüklemek istediğiniz resmi seçeceksiniz ve daha sonra da "Upload" butonuna tıklayacaksınız.
         Yüklediğiniz resimler hemen listelenecek ve bu sefer de yüklediğiniz resimlerden seçme işlemi başlayacaktır.bunun için resmin üzerine tıkladıktan sonra "Add Image" butonuna tıklayın. Seçtiğiniz resim, sayfanıza otomatik olarak eklenecektir.
           Resmin boyutunu değiştirmek için imleci resim üzerinde bekletmeniz yeterli. Gelen seçeneklerle resmin boyutunu değiştirebilirsiniz.

                            SAYFANIZA LINK EKLEMEK
          Oldukça basit bir uygulama. Bunun için yine sayfanın sol tarafında bulunan "Link" butonuna tıklayın. Gelen penceredeki seçenekleri biraz daha yakından tanımak gerekirse;
          Your pages: Google Pages'te bulunan diğer sayfalara link vermenizi sağlar.
          Your files: Daha önce yüklediğiniz dosyalara link vermenizi sağlar.
          Web adress: Başka bir url'ye link verebilirsiniz.
          E-mail adress: E-posta adresine link verirsiniz.

                            DIĞER BUTONLAR
           Yazdığınız yazıyı kalın yapmak için "b" butonuna, italik yapmak için "i" butonuna tıklayabilirsiniz. Bu bölümü daha fazla açıklama gereği duymuyoruz. Kelime işlemci yazılımlarda olan standartlar burada da bulunuyor.

                             SITEYE DOSYA YÜKLEMEK
          Google'ın sayfa hizmetinin belki de bizim için en önemli özelliği dosya yükleyebiliyor olmamız. Böylece sınırsız Google sunucularından dilediğimiz gibi faydalanabileceğiz. Direkt linklerle, Rapidshare gibi emektar dosya sunucularımızın reklamlarından ve zaman kayıplarından da kurtulmuş olacağız.

         Siteye dosya eklemek için "Manager", yani ilk sayfaya gelin. Sağ tarafta "Upload stuff" bölümünü göreceksiniz. Burada bulunan "upload" bağlantısına tıkladıktan sonra gelen "Göz at" butonuna tıklayarak yüklemek istediğiniz dosyayı seçiyorsunuz. Dosyayı seçer seçmez yükleme işlemi başlıyor. Yüklediğiniz dosyaya nasıl link vereceğinizi yukarıda anlatmıştık.

                           YENI SAYFALAR OLUŞTURMAK
          Şu ana kadar anlattıklarımız, ana sayfayı düzenlemekle ilgiliydi. Diğer sayfalarda da düzenleme işlemi aynıdır. Sitenize yeni sayfalar eklemek istiyorsanız o zaman "Page Manager" bölümünde bulunan "Create a new page..." bağlantısına tıklamalısınız. Tıklama işleminden hemen sonra sayfanın başlığını girmeniz istenecektir. Başlık girdikten sonra hemen altta bulunan "Create and edit" butonuna tıklamanız yeterli.

                            ARTILARI
         Google Pages, şimdilik yeni kullanıcılara kapalı. Herkes tarafından kullanılabilir olduğunda ise gerçekten de yankı uyandıracağa benziyor. Zira 100 MB, site için gerçekten de iyi bir rakam. Reklam olmaması, bandwith sınırı olmaması da diğer avantajlardan.

                             EKSILERI
          Eksileri de yok değil. ASP ve PHP gibi destek verebilen, FTP'den dosya transfer imkanı sunan bir servis de olsaymış iyi olurdu .

0
0
0
Yorum Yaz